Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Częstochowie Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Częstochowie

BIP
  • SERWIS DLA PIELĘGNIAREK
  • SERWIS DLA PIELĘGNIAREK
  • SERWIS DLA PIELĘGNIAREK
« »

Aktualności Okręgowej Izby Pięlegniarek i Położnych w Częstochowie

WIĘCEJ

Konferencje
Szkolenia
Kursy

WIĘCEJ
Uchwały Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Częstochowie VIII kadencji
WIĘCEJ

Biuletyn informacyjny

WIĘCEJ

Ośrodek szkoleniowy

WIĘCEJ

Komisja ds recept

WIĘCEJ
Coaching z zagadnień dotyczących prowadzenia II i III okresu porodu 2024-06-20 19:07

Wokół położnictwa

 

 

Zasunięte rolety w oknach, zmysłowy mrok, zapach pięknie pachnących olejków eterycznych unoszący się w całym pomieszczeniu. Na ścianach i suficie migające niczym zajączki kolorowe światełka. Wszędzie wyczuwalna atmosfera ciepła, zrozumienia, wyczekiwania, rozluźnienia.

 

To nie opis sali sensorycznej czy pomieszczenia do relaksacji, a przygotowana na dwudniowe szkolenie dla położnych w naszej Sali Konferencyjnej. 17 i 18 czerwca br. dwie położne z Lublina, Edyta Borszcz i Karolina Rudzka, prowadziły coaching z zagadnień dotyczących prowadzenia II i III okresu porodu. W spotkaniu uczestniczyły 24 położne ze wszystkich szpitali w rejonie działania OIPiP w Częstochowie. Siedmiogodzinne zajęcia w każdy dzień wzbogacone były ćwiczeniami realizowanymi między uczestnikami. To dobra forma szkolenia zwiększająca świadomość i wyrabiająca wrażliwość na zachowania jakie mogą prezentować rodzące.

 

Szkolenie Organów Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Częstochowie 2024-06-12 18:26

8 czerwca 2024 r. odbyło się szkolenie Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Częstochowie. Szkolenie dedykowane było również dla przedstawicieli Okręgowego Sądu, Komisji Rewizyjnej i Okręgowych Rzeczników Odpowiedzialności Zawodowej.

Tematyka szkolenia:

1. Zgłaszanie zdarzeń niepożądanych omówiła koleżanka Renata Sówka

2. Relacje interpersonalne pielęgniarek – przedstawienie wyników badań przeprowadzonych przez członkinię OR Szmidt Dorotę.

Wysoki poziom merytoryki wykładowej przerósł moje najśmielsze oczekiwania.

Podsumowanie wykładu Doroty Szmidt.

 

Z wizytą w Warszawskiej Okręgowej Izbie Pielęgniarek i Położnych 2024-06-12 18:19

7 czerwca 2024 r. Okręgowa Rada Pielęgniarek i Położnych w Częstochowie razem z przedstawicielami Okręgowego Sądu, Komisji Rewizyjnej i Okręgowych Rzeczników Odpowiedzialności Zawodowej w ramach szkolenia odwiedzili Warszawską Okręgową Izbę Pielęgniarek i Położnych. Zostaliśmy tam przyjęci przez Wiceprzewodniczącą OR, Sekretarza OR i Panią Krystynę Wolską-Lipiec. Tematem spotkania była wymiana doświadczeń w zakresie funkcjonowania samorządu pielęgniarek i położnych w okręgach. Dyskutowaliśmy nad kierunkami rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa i roli struktur okręgowych w realizacji wyznaczonych celów. Zwiedziliśmy Muzeum Pielęgniarstwa i Położnictwa. To niezapomniane chwile. Uświadomiliśmy sobie jaką długą drogę przeszły nasze zawody, abyśmy mogli się znaleźć w takim miejscu w jakim się znajdujemy. Dziękuję wszystkim Paniom, które przyczyniły się do zorganizowania nam zwiedzania Muzeum. Jednocześnie chciałbym przekazać informację od Pani Krystyny Wolskiej – Lipiec, która apeluje do wszystkich koleżanek i kolegów o przekazywanie dokumentów i pamiątek po pielęgniarkach i położnych. Muzeum chętnie przyjmie historyczne narzędzia i urządzenia służące do pielęgnacji chorych. Jeżeli takie pamiątki macie i chcielibyście przekazać je do Muzeum proszę o telefon. Skontaktuję z mecenasami zbiorów.

 

Tomasz Czech

Posiedzenie Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Częstochowie 2024-06-12 12:13

7 czerwca 2024 r. od godziny 14 rozpoczęło się 6 posiedzenie  Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Częstochowie.
W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni goście: Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Mariola Łodzińska, Prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Pielęgniarek i Położnych dr n. o zdr. Grażyna Wójcik oraz przedstawiciele Okręgowego Sądu, Komisji Rewizyjnej i Okręgowych Rzeczników Odpowiedzialności Zawodowej.

Konkursy na Parkitce 2024-06-06 20:08

6 czerwca 2024 r. w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Częstochowie przeprowadzono dwa postępowania konkursowe na stanowiska Pielęgniarki Oddziałowej Oddziału Wewnętrznego i Oddziału Neurologii i Oddziału Udarowego. Komisja oceniła złożone dokumenty i przeprowadziła rozmowy z kandydatkami. Zestaw pytań dla każdej reflektantki był taki sam. Po zakończeniu rozmów odbyła się dyskusja mająca na celu ocenę przydatności aspirantek na stanowiska objęte konkursem. Następnie przeprowadzono tajne głosowanie, które wyłoniło kandydatów rekomendowanych Dyrektorowi w osobach: Pani Anny Gradzik – oddział neurologii i Agaty Ciesielskiej – oddział wewnętrzny.

Gratuluję Koleżankom wyboru i życzę sukcesów w pracy zawodowej. Zapraszam do pracy na rzecz samorządu pielęgniarek i położnych. Ze strony Okręgowej Rady deklaruję wsparcie i pomoc.

 

Tomasz Czech

Konkurs 'Umiemy i chcemy ratować'. 2024-05-31 17:18

Dnia 20 maja 2024 roku odbył się finał XII edycji Powiatowego Konkursu Pierwszej Pomocy pod hasłem „Umiemy i chcemy ratować”, zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 24 w Częstochowie.

 

25 maja 2024 r. To piękne i potrzebne wydarzenie ... 2024-05-27 12:46

 

 W dniu dzisiejszym na trwałe Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Częstochowie wpisała się w historię Parkrunu Las Aniołowski.

Na spotkanie zapraszaliśmy od około pół roku. Na dwa tygodnie przed imprezą znaliśmy już wszystkie szczegóły i mogliśmy zaproponować Państwu niezwykłe wydarzenie jakim są społeczne spotkania w ramach parkrunu.

< class="content_title ">Aktualności2
Możemy odtrąbić sukces. 2023-12-07 07:08

Możemy odtrąbić sukces

 

W zeszły piątek zakończyliśmy remont i wyposażanie Sali konferencyjno-szkoleniowej na IV piętrze. Wykonaliśmy ciężką pracę, aby poprawić warunki naszych spotkań i szkoleń. Kiedy zaczynaliśmy remont 1 sierpnia br. nie zdawałem sobie sprawy z czym przyjdzie nam się zmierzyć. Szereg zapytań ofertowych, które były dla nas nowością pozwoliły zaoszczędzić nam spore pieniądze. Żyliśmy każdym szczegółem jaki był do zrobienia i cieszyliśmy się jak dzieci z każdego detalu który został wykonany. Były też chwile zwątpienia i nieprzespanych przeze mnie nocy, kiedy żadna firma nie odpowiedziała na naszą ofertę. Ale szliśmy dalej. Krok po kroku z niewielką obsuwką czasową.
I dzisiaj kiedy patrzę na naszą salę chętnie nie wychodziłbym z niej. Cieszę się, że wspólnie
z Okręgową Radą i pracownikami Biura udało się dla Naszej Izby pozyskać Salę na miarę XXI wieku. Dla mnie to taki tegoroczny i Mikołaj i Gwiazdka razem wzięte. Dziękuję osobom, które przyczyniły się do takiego pięknego efektu końcowego, za pracę, cierpliwość, wiarę w osiągnięcie celu i wsparcie.

Popatrzcie na galerię zdjęć z poszczególnych etapów budowy.

 

Tomasz Czech

 

2023-10-25 13:09

24 października 2023 r. w siedzibie Zespołu Opieki Zdrowotnej w Kłobucku przeprowadzono postępowanie konkursowe na stanowisko Pielęgniarki Oddziałowej Oddziału Wewnętrznego  z Pododdziałem Geriatrycznym Szpitala im. dr. Anki w Krzepicach.

Relacja z Krajowego Zjazdu Pielęgniarek i Położnych 2023-05-23 05:32

 

W dniach 15-17 maja 2023 r w Warszawie odbył się Krajowy Zjazd Pielęgniarek i Położnych w Warszawie. Delegatami na Zjazd z naszej Izby są: Renata Sówka, Jolanta Garus – Kmieć, Agnieszka Hebda, Borszcz Roman, Andrzej Chrzęstek i Tomasz Czech.

 

W dniach 15-17 maja 2023 r w Warszawie odbył się Krajowy Zjazd Pielęgniarek i Położnych
w Warszawie. Delegatami na Zjazd z naszej Izby są: Renata Sówka, Jolanta Garus – Kmieć, Agnieszka Hebda, Borszcz Roman, Andrzej Chrzęstek i Ja.

 

 

W pierwsze popołudnie ustępująca Prezes Zofia Małas podsumowała VII kadencję. W dalszej części odznaczono statuetkami i odznaczeniami Samorządu Pielęgniarek i Położnych. Z naszej Izby Złote Odznaczenie Samorządu Pielęgniarek i Położnych otrzymała Przewodnicząca ORPiP VII kadencji Barbara Płaza. Gratuluję i proszę przyjąć najlepsze życzenia dalszych sukcesów zawodowych.

W drugim dniu Zjazdu przedstawiano, dyskutowano i zatwierdzano sprawozdania organów VII kadencji. Następnie przystąpiono do wyborów. W wyniku przeprowadzonych wyborów Prezesem Naczelnej Rady została pani Mariola Łodzińska. Pani Prezes proszę przyjąć wyrazy uznania za dotychczasową pracę i życzenia wielu sukcesów w obecnej kadencji. Wybrano Przewodniczącego Naczelnego Sądu Pielęgniarek i Położnych, Przewodniczącą Naczelnej Komisji Rewizyjnej i Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej. W dalszej części Zjazdu wybierano członków poszczególnych organów Naczelnej Izby. Do Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych
z naszej Izby kandydowali: Andrzej Chrzęstek i Roman Borszcz. W wyniku wyborów członkiem Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych został Andrzej Chrzęstek. Roman niestety nie został wybrany, ale uzyskał bardzo imponujący wynik w porównaniu do osób znanych w środowisku pielęgniarsko- położniczym. Gratuluję Romku. Andrzeju jestem dumny. A teraz do pracy, ciężkiej pracy.

Trzeci dzień Zjazdu to opracowywanie wniosków złożonych podczas Zjazdu. Było ich przeszło 70.

Przyjęto Uchwałę w sprawie określa zasady etyki zawodowej. Przełomowy dokument uaktualniony i przystający do współczesnych czasów. Podjęto Uchwałę w sprawie programu działania samorządu na VIII kadencję oraz Uchwałę w sprawie szczegółowego sposobu przeprowadzania wizytacji,
w tym sposobu wyboru osób wykonujących czynności wizytacyjne.

Wniosek w sprawie określenia wysokość i częstotliwości wpłat składki członkowskiej oraz zasady jej podziału został odłożony na następny Krajowy Zjazd Pielęgniarek i Położnych w przyszłym roku. Pozostałe wnioski dotyczyły praktycznie wszystkich dziedzin pielęgniarstwa i położnictwa
i będę je publikował na stronie internetowej Izby.

Dziękuję delegatom naszej Izby za pracę podczas obrad VIII Zjazdu. Odznaczonej i Wybranemu Gratuluję.

 

 

Tomasz Czech
Przewodniczący Okręgowej RadyRelacja z Gali obchodów Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki i Dnia Położnej 19 maja 2023 roku 2023-05-23 06:06

  Tegoroczne obchody odbyły się w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.

O godzinie 16. 00 w imieniu Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych gości powitał pan Robert Dorosławski – prowadzący Galę.

Następnie oficjalnego otwarcia dokonał Przewodniczący Okręgowej Rady Pielęgniarek
 i Położnych w Częstochowie Tomasz Czech. Uroczyście wprowadzono Sztandar  Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Częstochowie w składzie: Chorąży Pocztu Roman Borszcz w asyście Renaty Wróż i Jolanty Garus-Kmieć.                          Odśpiewano Hymn Pielęgniarek.

 

Minutą ciszy uczczono pielęgniarki i położne zmarłe w 2022 r. Podczas pięknego podkładu muzycznego z niesamowitym brzmieniem skrzypiec, prowadzący odczytał 25 nazwisk zmarłych koleżanek.

 

 W dalszej części Przewodniczący w swoim wystąpieniu odniósł się do humanistycznych podstaw pielęgniarstwa i położnictwa, zagrożeń współczesnego świata w relacjach międzyludzkich oraz rozwoju zawodów. Następnie zwrócił uwagę na cechy osobowości, których oczekuje się od osób wykonujących zawód pielęgniarki lub położnej. Podkreślił wysokie wykształcenie i kompetencje współczesnych pielęgniarek
i położnych oraz samodzielność zawodową. Wybrzmiała również refleksja, że oba zawody w dalszym ciągu są zawodami deficytowymi. Na zakończenie Przewodniczący przeprowadził wywód na temat kierunków działania Samorządu na najbliższy czas.

Po przemówieniu Tomasz Czech razem z Sekretarzem ORPiP Marzeną Maniszewską
i Skarbnikiem ORPiP Andrzejem Chrzęstkiem złożyli zebranym życzenia.

Następnie głos zabrali zaproszeni goście. Laudacjom i życzeniom nie było końca. Oprócz listów gratulacyjnych, pięknych kwiatów składanych dla pielęgniarek
i położnych otrzymaliśmy prezenty. Pastele z Ratuszem Częstochowy, Anioła który ma przynieść szczęście VIII kadencji i okolicznościowy kubek.

Na zakończenie części oficjalnej wręczono 5 położnym i 20 pielęgniarkom odznaczenia Za zasługi w zawodzie.

Kapituła w tym roku wybrała do odznaczeń osoby legitymujące się wieloletnim stażem pracy, ale przede wszystkim uhonorowano osoby, których kariery zawodowe mogą być wskazówką do budowania drogi zawodowej osób wchodzących do zawodu.  

Na zakończenie części oficjalnej wyprowadzono Sztandar Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Częstochowie.

Po poczęstunku w Foyer im. Marka Perepeczki rozpoczął się spektakl – Kariera Nikodema Dyzmy według powieści Tadeusza Dołęgi – Mostowicza.

 

Oprawę i relację dla Państwa przygotowali: Marzena Maniszewska, Anna Kęsik, Anna Kwiatkowska, Izabela Bem, Magdalena Maryon i Monika Wielgos. 

Zmiana zasad przyjmowania wniosków ! 2023-02-09 06:56

Zmiana zasad przyjmowania wniosków !

Szanowni Państwo,
uprzejmie informujemy, iż wnioski o dofinansowanie kosztów kształcenia i doskonalenia zawodowego począwszy od dnia 01.03.2023 r. będą przyjmowane wyłącznie w  wersji papierowej - osobiście w siedzibie biura OIPiP w Częstochowie lub za pośrednictwem poczty polskiej.
Wnioski przesyłane mailowo nie będą rozpatrywane.

  • Podstrona 1 z 2
  • 1
  • 2