Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Częstochowie Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Częstochowie

BIP
« Powrót

W Ministerstwie Zdrowia

15 kwietnia 2024 14:18

 

12 kwietnia 2024 r

W dniu dzisiejszym uczestniczyliśmy w spotkaniu z Ministrem Zdrowia Wojciechem Koniecznym, które odbyło się w Warszawie w siedzibie Ministerstwa. Debata dotyczyła problemów opieki długoterminowej. Zgromadzenie było wielostronne. Współuczestniczyli     w nim przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, Konsultanci wojewódzcy w dziedzinie pielęgniarstwa opieki długoterminowej,  Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Częstochowie. Nasz samorząd reprezentowali: dr Iwona Markiewicz (Przewodnicząca Komisji ds opieki długoterminowej i paliatywnej), Ewa Kucharska, Agnieszka Zalas i Tomasz Czech. Zagadnienia merytoryczne opracowali konsultanci. Zostały one przedstawione Ministrowi korespondencyjnie w trakcie przygotowania spotkania. Taka formuła spowodowała, że spotkanie było konkretne, oparte    na rzetelnej wiedzy i doświadczeniu zebranych. Problemy podzielono na dwie części, dotyczące opieki długoterminowej domowej i stacjonarnej.

Poniżej przedstawiam poruszane kwestie:

  1. W opiece długoterminowej domowej:

- Urealnienie stawki osobodnia, określenie stawki bazowej oddzielnie dla świadczeń domowych stacjonarnych.

- Wydłużenie godzin dostępności do realizacji świadczenie w 7.00-21.00 (obecnie 8.00 – 20.00).

- Rozliczanie świadczeń 4 razy w tygodniu, od poniedziałku do niedzieli,

- Płatność za pierwszy i ostatni dzień opieki. Obecnie pierwszy i ostatni dzień opieki liczony jest jako jeden.

- Zmiana wymogów kwalifikacji kadry pielęgniarskiej – dyskusja dotyczyła osób świadczących usługi opieki długoterminowej posiadające tytuł magistra pielęgniarstwa. 

- Zmiana kryteriów zakończenia opieki. Zaproponowano rozwiązanie na podstawie rozpoznanych problemów zdrowotnych, a nie tylko w oparciu o skalę Barthel.

 

  1. W opiece stacjonarnej:

- Urealnienie stawki osobodnia.

- Określenie minimalnych norm zatrudnienia dla pielęgniarek.

- Zweryfikowanie norm zatrudnienia dla członków zespołu terapeutycznego innych niż pielęgniarki.

- Zmiana kryteriów wypisu z Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych i Zakładów Pielęgnacyjno-Opiekuńczych.

Ponadto zebrani dostrzegli potrzebę powołania Zespołu do spraw rozwoju opieki długoterminowej przy Ministrze Zdrowia. Wskazali na konieczność marketingu opieki długoterminowej wśród pacjentów tak, aby każda Polka i każdy Polak wiedzieli z jakich świadczeń mogą skorzystać w ramach opieki długoterminowej.

Spotkanie bardzo merytoryczne. Dyskusja na poziomie eksperckim. Byliśmy nie tylko wysłuchani, ale również zrozumiani. Daje to nadzieję na rozwiązanie problemów zgłaszanych przez osoby pracujące w opiece długoterminowej. Mam nadzieję, że już niedługo doczekamy się pierwszych regulacji prawnych.

 

Poniżej przedstawiamy zdjęcia ze spotkania, a relację dla was sporządzili: Iwona Markiewicz, Ewa Kucharska, Agnieszka Zalas i Tomasz Czech