Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Częstochowie Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Częstochowie

BIP

 

Katowice, 9.04.2020 r.

 

Szanowne Koleżanki i Szanowni Koledzy,

Pielęgniarki i Pielęgniarze Anestezjologiczni

 

Znaleźliśmy się w sytuacji bezprecedensowej. Sytuacji, której nie przewidywaliśmy, i na którą nie byliśmy przygotowani. Opierając się na doniesieniach z krajów dotkniętych koronawirusem, z dnia na dzień tworzymy nowe procedury, opracowujemy wzorce zachowań, uczymy się żyć w obcej, pandemicznej rzeczywistości.

Codzienność pisze nową rolę dla specjalistów w szpitalach zakaźnych – w szczególności dla pielęgniarek i pielęgniarzy z doświadczeniem w dziedzinie anestezjologii i intensywnej opieki. To właśnie my, pielęgniarki i pielęgniarze anestezjologiczni, pracując nieustannie w warunkach permanentnego zagrożenia, stresu, pod presją czasu, zachowując opanowanie, niesiemy pomoc najbardziej  potrzebującym.

Będąc jedną z Was, stanęłam przed koniecznością apelu do rzeszy Koleżanek i Kolegów, których praca zawodowa związana jest z Oddziałami Intensywnej Terapii, zarówno obecnie, jak
i w przeszłości, pielęgniarek, i pielęgniarzy głęboko zaangażowanych, i przepracowanych
w codziennej służbie choremu człowiekowi. Mam świadomość, iż każdy z nas potrafi w szybkim czasie opanować specyfikę innej specjalności. Ale nasza specjalność jest inna - wyjątkowe umiejętności pielęgniarek i pielęgniarzy anestezjologicznych nie są do zastąpienia przez innych specjalistów – nie wystarczy tutaj kurs wprowadzający w tajemnice anestezjologii i intensywnej terapii. Niestety, profesjonalistów jest niewielu, a – wobec skali zagrożenia – zaangażowanie każdej pielęgniarki anestezjologicznej i każdego pielęgniarza anestezjologicznego może zaważyć na życiu wielu setek ludzi, nie wyłączając własnego.

W obecnej sytuacji, nieustannie mnożąca się ilość chorych wymagających intensywnej terapii na oddziałach tworzonych w ramach zakaźnych szpitali jednoimiennych, zmusza mnie do koleżeńskiej prośby o rozważenie dobrowolnego uczestnictwa w zmienionym i mocno zreorganizowanym systemie  sprawowania intensywnej opieki nad krytycznie, często infekcyjnie, chorymi. W skrajnie trudnej sytuacji, zaoferowana dodatkowa pomoc sprawia, iż można ratować wszystkich potrzebujących - naszych sąsiadów, znajomych, przyjaciół, bliskich.

Szanowne koleżanki, szanowni koledzy – bezcenne doświadczenie, nabyte przez lata pracy na oddziale intensywnej terapii, jest teraz potrzebne bardziej, niż kiedykolwiek wcześniej. Wasza obecność w jednoimiennych szpitalach zakaźnych pomoże nam wspólnie przetrwać ten ciężki czas próby. Jak większość z Was, mam odczucie, iż w sytuacji realnego zagrożenia załamania wydolności oddziałów szpitalnych, oczy Koleżanek i Kolegów z innych specjalności, kolejny raz zwrócone są na nas. W walce z niewidzialnym wrogiem jesteśmy postrzegani jako gladiatorzy XXI wieku uzbrojeni
w respiratory i nowoczesne techniki wentylacji. 

Proszę, spróbujmy nie zawieść tych oczekiwań.

Niezbędne informacje dotyczące warunków oddelegowania do pracy w jednoimiennych szpitalach zakaźnych można uzyskać pod poniższymi numerami telefonów i adresami poczty elektronicznej:

  1. Wydział Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach
  1. Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Katowicach
  1. Beskidzka Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Bielsku – Białej
  1. Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Częstochowie
  • Tel.: 34 324 51 12
  • e-mail: sekretariat@oipip.czest.pl
  1. Barbara Frymorgen Konsultant Wojewódzki w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki
  • tel.: 33 498 40 89
  • e-mail: b.frymorgen@szpital.bielsko.pl
news_3766_apel.pdf